پنجشنبه , آوریل 22 2021
خانه / آموزشی / افزایش سرمایه / افزایش سرمایه شرکت چیست؟

افزایش سرمایه شرکت چیست؟

افزایش سرمایه شرکت چیست؟

افزایش سرمایه یکی از روش های تامین مالی شرکتهاست.شرکتها برای اینکه بتوانند فعالیت های خود را توسعه دهند و قدرت رقابت خود را حفظ و یا افزایش دهند اقدام به افزایش سرمایه می کنند.در برخی از مواقع نیز این کار به منظور اصلاح و بهبود ساختار مالی شرکت صورت می گیرد. این تامین منابع مالی جدید می تواند به شکل های مختلفی صورت پذیرد. هنگامی که یک شرکت در بورس اوراق بهادار بخواهد سرمایه خود را افزایش دهد باید تعدادی سهام جدید منتشر کند و به سهامداران بفروشد تا مبلغ مورد نیاز برای افزایش سرمایه را تأمین کند. تفاوت اصلی بین انواع روش های افزایش سرمایه،در محل تامین این منابع جدید است. در ادامه درباره انواع روش های آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

انواع افزایش سرمایه

اگر بخواهیم یک دسته بندی از انواع روش های افزایش سرمایه داشته باشیم،می توان ۴ دسته کلی در نظر گرفت:

  1. از محل سود انباشته (سهام جایزه)

  2. از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران

  3. از محل تجدید ارزیابی دارایی ها

  4. به روش صرف سهام  

بهترین نوع افزایش سرمایه کدام است؟

این که بگوییم کدام یک از انواع افزایش سرمایه ‏ها خوب است یا بهترین نوع افزایش سرمایه چیست، سوال درستی نیست. چرا که هر کدام از این نوع افزایش سرمایه‏ ها در جایگاه خودشان خوب هستند و حتی می‏‌توان گفت پاسخ این سوال منوط به نوع سرمایه‏‌گذاری شماست؛ اینکه کوتاه مدت سرمایه‌‏گذاری کرده‌‏اید یا بلند مدت؟

اما به طور کلی می‌‏توان گفت افزایش سرمایه از آورده‌های نقدی، به این دلیل که پول جدید و بدون بهره وارد شرکت می‏‌کند، برای شرکت جذاب‌تر است و سبب رشد و توسعه آن می‏‌شود. اما بازدهی و آثار آن در بلند ‏مدت دیده می‌‏شود.

با این حال نکته منفی این نوع افزایش سرمایه این است که شرکت حدود ۴ ماه درگیر حق تقدم و فروش حق تقدم ‏های استفاده نشده خواهد بود. به همین دلیل عموماً رشد قیمت سهم بعد از حداقل ۴ ماه اتفاق می ‏افتد، اما قطعا آن رشد می ‏تواند تا سال‏ ها ادامه‏‌دار باشد و برای سهامدارانی که سرمایه‌گذاری بلند مدت می‏ کنند، مفید باشد.

کلام آخر :

نکته مهمی که در اینجا وجود دارد این است که نمی‌توان گفت که به طور کلی افزایش سرمایه می‌تواند خبر یا اتفاق خوبی برای سهامداران باشد. در صورتی که شرکت اهداف توسعه و رشد داشته باشد، افزایش سرمایه می‌تواند خوب باشد. همچنین با توجه به اینکه ساختار هر شرکت با شرکت دیگر متفاوت است،‌ نمی‌توان گفت که کدام روش افزایش سرمایه بهتر است. شرکت‌ها ابتدا باید وضعیت فعلی خود را به درستی بسنجند و براساس شرایط موجود و اهداف تأمین مالی خود، روشی را که مناسب آن‌ها است برگزینند؛ اما می‌توان اشاره نمود که روشی که منابع جدید مالی را به شرکت اضافه کند، مزایای بیشتری دارد.

درباره‌ی kiarashmiri

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *